България се превърна във водеща новина за румънските медии. Това се случи, след като Европейската комисия и Европейската централна банка официално обявиха, че страната ни е готова за еврото и на 1 януари догодина може да стане 21-вият член на еврозоната.
„България отново ни изпревари“, „България ни учи на уроци – влиза в еврозоната през 2026 г., докато Румъния остава да наблюдава от пейката“, „България е пред портите на еврозоната, а Румъния върви в обратна посока“, Съседите приемат еврото, Румъния изостава“ – това са само част от заглавията, разказва в обширна публикация кореспондентът на БТА в Букурещ:
„Котидианул“ отбелязва, че „България прави решителната крачка към еврото. Ние – все по-далече“, и задава въпрос: „Какво прави България, което Румъния не прави“.
„България полага постоянни усилия през последните години, по-специално за да държи инфлацията под контрол. През април хармонизираният темп на инфлация беше 2,7 процента, под максимално допустимия праг от 2,8 процента съгласно стандарта за конвергенция, определен на европейско ниво. Освен това българският лев е обвързан с еврото от 1999 г. чрез валутен съвет, което гарантира стабилност на валутния курс – друг изпълнен критерий“, разяснява „Котидианул“.
Сайтът 3minute.net коментира, че докато Румъния не отговаря на нито един от четирите критерия за преминаване към еврото, България прави голямата крачка и ако всичко върви по план, ще стане 21-вата държава в ЕС, която ще въведе единната валута.
В социалните мрежи темата също се коментира оживено от нашите северни съседи. БТА цитира някои публикации.
„Ако преминем към еврото, държавата вече няма да може да печата леи, когато си поиска, и ще има по-малко укриване на данъци“, гласи един от коментарите.
„Това е супер забавна ситуация. В България правителството наистина иска да премине към еврото, а населението е около 65 процента против. В Румъния населението е около 70% „за“ преминаването към еврото, но правителството не иска“, разсъждава друг.
Трети отбелязва, че България е имала много строга финансова политика и така е успяла да покрие критериите за еврозоната: „Ние избрахме икономическо развитие, което означава инфлация и бюджетен дефицит (трябваше да е от инвестиции, но имаме безумни дисбаланси)“.
„Проблемът на Румъния е търговския баланс, който е в беда, и не произвеждаме нищо. Дори нямаме инвестиции в инвестиционни фондове, освен шегата с трети стълб, която се налага на румънския фондов пазар“, възразява друг потребител.
Както се вижда, също като у нас и в Румъния има хора, които не усещат, че страната им всъщност се развива доста добре. И по подобен начин повтарят невярната мантра: „Ние нищо не произвеждаме, нямаме промишленост“. В същото време в България завиждаме на Румъния за производството на автомобили и в автопарка ни делът на дачиите устремно расте.